تبلیغات
* زبانكــــده * منابع اصلی و نمونه سوالات Tolimo،MCHE، آیلتس و تافل - درباره آیلتس و تافل
* زبانكــــده * منابع اصلی و نمونه سوالات Tolimo،MCHE، آیلتس و تافل
عرضه انواع محصولات زبان انگلیسی برای زبان آموزان و داوطلبان آزمونهای زبان انگلیسی

 

درباه ی تافل و آیلتس | آزمون های زبان و منابع ,

امروزه آزمون های تافل و آیلتس در سراسر دنیا شناخته شده است و افراد با انگیزه های مختلفی در این آزمون ها شركت می كنند.

- تافل و آیلتس چه هستند؟

تافل و آیلتس هر دو آزمونهای تعیین سطح داوطلب در مهارت های چهارگانه زبانی یعنی گوش دادن، صحبت كردن، خواندن، و نوشتن هستند. هر شخصی در هر جای دنیا كه زبان مادری او زبانی غیر از انگلیسی است و در نظر دارد در یك كشور انگلیسی زبان به تحصیلات دانشگاهی بپردازد می بایست توانایی خود را در درك و كاربرد زبان انگلیسی با گذراندن یكی از این آزمون ها اثبات كند


- این آزمون ها را چه كسانی طراحی می كنند؟

.تافل را موسسه آمریكایی ای. تی. اس طراحی می كند و آیلتس كار مشترك دانشگاه كمبریج، بریتیش كانسیل، و یك موسسه استرالیایی است


- تافل قدیمی تر است یا آیلتس؟

البته تافل. نخستین آزمون تافل در سال 1964 میلادی برگزار شد اما آیلتس در مقام مقایسه پدیده جدیدی است و در سال 1989 ابداع شد


- تافل و آیلتس چه تفاوت عمده ای دارند؟

تافل آزمونی است كه توانایی داوطلب را در درك و كاربرد انگلیسی امریكایی می سنجد اما در آزمون آیلتس، انگلیسی به عنوان زبان بین المللی سنجیده می شود و بنابراین به عنوان مثال، در قسمت سنجش مهارت شنیدن از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود و نه فقط یك لهجه خاص


- آیا این آزمون ها فقط برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان است؟

در بیشتر موارد بلی اما برای موارد دیگری مانند مهاجرت به كشور های كانادا و استرالیا آزمون آیلتس ضروری است و برای دریافت بورسیه های تحصیلی، استخدام در مراكز دولتی و یا شركت های بازرگانی ممكن است كسب حدنصاب امتیاز در تافل از شما خواسته شود


- آیا تافل فقط برای ورورد به دانشگاه های آمریكا معتبر است؟

خیر. بنا به وب سایت رسمی ای. تی. اس، شش هزار موسسه در 110 كشور دنیا و تقریبا تمام دانشگاه های انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و كانادا برای پذیرش، اعطای بورس تحصیلی، و فارغ التحصیلی نمرات تافل را ملاك قرار می دهند. سایت رسمی ایلتس هم آمار و ارقام مشابهی را در خصوص مقبولیت آیلتس ذكر می كند


- نمرات قبولی و ردی در این آزمون ها چیست؟

در این آزمون ها كسب حد نصاب نمره برای ورود به دانشگاه مورد نظر شرط است و مفهوم قبولی و ردی چندان مطرح نیست. به عبارتی دانشگاه های محتلف هر كدام معیار و استاندارد خود را برای گزینش دانشجو دارا هستند و بر این اساس شما باید بدانید دانشگاه مورد نظرتان چه حداقل نمره ای را برای ورود و ثبت نام می پذیرد. به طور كلی نمرات آیلتس از یك تا نه درجه بندی شده اند و برای ورود به اغلب دانشگاه ها نمره آیلتس شما می بایست در حدود 5.5 تا 7 باشد


- اعتبار آزمون ها چه مدت است؟

.نتایج هر كدام از آزمون های ایلتس و تافل مدت دو سال اعتبار دارند


- آیا آیلتس چند نوع است؟

بلی. آیلتس به دو دسته جنرال (عمومی) و آكادمیك (دانشگاهی) تقسیم بندی می شود. آیلتس آكادمیك مخصوص كسانی است كه قصد تحصیل در دانشگاه را دارند و یا افرادی مانند پزشكان و پرستاران كه قصد كار یا ادامه تحصیل در رشته خود در یك كشور انگلیسی زبان را دارند. آیلتس جنرال ویژه مهاجران و كسانی است كه می خواهند برای طی كردن دوره های غیر دانشگاهی به یك كشور انگلیسی زبان سفر كنند


- آیا آزمون تافل هم دارای انواع مختلف است؟

بلی اما تفاوت آزمون های تافل بیشتر در نحوه برگزاری آن هاست. ابتدا آزمون تافل به صورت كاغذی بود و داوطلبان جواب پرسش ها را با مداد روی روی پاسخنامه علامت می زدند. با پیشرفت تكنولوژی، تافل به صورت كامپیوتری هم رایج شد. اما امروز فقط به صورت های كاغذی و اینترنتی برگزار می شود. مقیاس نمره در هر كدام از این آزمون ها متفاوت است

 

==================================================================



TOEFL
Test of English as Foreign Language

 TOEFL بعنوان مهمترین و معتبرترین تست سنجش دانش زبان در دنیا مطرح است و بكار گرفته مى شود. از این رو موسسه زبانسرا دوره هاى منظمى را براى این آزمون برگزار مى كند. این دوره ها به مهارتهاى شنیدارى، خواندن و درك مطلب و دستور زبان آمادگى تافل تقسیم مى شوند. این دوره‌ها مخصوص دانشجویان متقاضى تحصیل در دانشگاههاى خارج و داخل كشور مى باشد. از آنجایى كه تمامى دانشگاههاى دنیا بخصوص آمریكا و كانادا موفقیت در این آزمون و كسب نمره لازم را بعنوان یكى از مهمترین شرطهاى اعطا پذیرش به دانشجویان غیر انگلیسى زبان در مقطع فوق لیسانس و دكترا قید كرده اند، این دوره ها به تقویت مهارتهاى زبانى فوق و آشنایى دانشجویان با ساختار تست تافل و نكات و استراتژیهاى كارساز در جواب دادن به سوالات این آزمون مى پردازند. لازم به ذكر است آزمونهاى داخلى TOLIMO و MCHE و آزمونهاى زبان دكتراى دانشگاههاى داخل كشور براساس ساختار تست تافل تهیه و اجرا مى شوند و دانشجویان كارشناسى ارشد متقاضى تحصیل در دوره‌هاى دكترا در داخل كشور نیز مى توانند از این دوره‌ها بهره‌مند شوند.


 

IELTS
International English Language Testing system

 


 IELTS گواهى رسمى و بین المللى زبان محسوب مى شود و سطح توانمندى شركت كننده را در استفاده از زبان انگلیسى معین مى كند. در این آزمون هر چهار مهارت Listening - Speaking - Reading - Writing مورد ارزیابى قرار مى گیرد.

كاربرد مدرك IELTS
امروزه اكثر كشورهاى جهان علاوه بر مدرك تافل مدرك IELTS را نیز بعنوان مدرك معتبر زبان جهت تحصیل در دانشگاهها، مهاجرت و یا استخدام قبول دارند و از آنجائیكه برخى از كشورهاى اروپائى و آسیابى تنها مدرك IELTS را مى پذیرند، لذا متقاضیان شركت در آزمون رسمى IELTS ایران رو به افزایش است.
اكثر دانشگاههاى دنیا (بخصوص كشورهاى انگلیسى زبان) ارائه مدرك IELTS را بعنوان یكى از مهمترین شروط پذیرش دانشجویان مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دكترا قید كرده اند. این آزمون مشتركاً از سوى ۳ سازمان معتبر IELTS Australia - Cambridge - British Council طراحى و توسط نمایندگى‌ها در بیش از ۲۷۰ مركز مختلف در بیش از ۱۱۰ كشور جهان برگزار مى شود.

آزمون IELTS:
دو نوع آزمون IELTS وجود دارد نوع آكادمیك academic كه با هدف ارزیابى داوطلبان دانشگاهها انجام مى شود و نوع عمومى general training كه معمولا براى داوطلبان ویزاى كار یا مهاجرت به كشورهاى مشترك المنافع بریتانیا كاربرد دارد.

سیستم نمره دهى و نتایج IELTS
نتایج امتحان حدود ۲ هفته بعد از امتحان اعلام مى شود. فرم اعلام نتایج شامل ۵ نمره متفاوت است (۴ نمره مربوط به هریك از ۴ بخش آزمون است و یك نمره كل كه الزاما معدل آن ۴ نمره نیست).
امتیاز نمرات امتحان IELTS از ۱ تا ۹ را شامل مى شود.
امتیاز ۱ به مفهوم آن است كه داوطلب شركت كننده فاقد توانمندى استفاده از زبان انگلیسى مىباشد و امتیاز ۹ به مفهوم آن است كه داوطلب داراى توانمندى بكارگیرى زبان همانند یك فرد انگلیسى زبان تحصیلكرده مى باشد.
هریك از مهارتهاى چهارگانه بطور جداگانه امتیاز دهى شده و در نهایت معدل از ۴ مهارت فوق محاسبه و اعلام مى گردد.

دوره هاى آمادگى آزمون
این موسسه با شناخت دقیق و عمیق از امتحانات و با بهره گیرى از متون و دوره هاى آموزش خاص IELTS و نیز راهنمایى هاى مفید كاربردى در امتحانات اقدام به تشكیل كلاسهاى IELTS در سطح تقویت و آماده سازى نموده است. كلاسهاى آمادگى IELTS به منظور ارتقاى توانمندى (سطح زبان) از پایین تا سطح مطلوب (درخواست شده) مى باشد.
كلاسهاى آماده سازى به منظور آشنایى داوطلبین با ساختار امتحان ساختار و نیز راه كارهاى موفقیت در امتحان، برگزارى چندین امتحان آزمایشى از خدمات ویژه اى است كه زبانسرا به منظور آماده سازی هرچه بیشتر افراد جهت شركت در امتحان و حصول اطمینان از موفقیت آنان ارائه مى كند.
ثبت نام در این دوره ها پس از امتحان تعیین سطح بعمل مى آید و در صورت عدم اخذ نمره حد نصاب متقاضى ملزم به شركت در كلاسهاى PRE_IELTS مى باشد.

 

What is IELTS?

IELTS. the international English language testing system is designed to assess the language ability of candidates who need to study or work where English is the language of communication.

IELTS is recognized by universities and employers in many countries, including Australia, Canada, New Zealand, the UK and USA.

IELTS is not recommended for candidates under the age of 17.

IELTS is available in two formats _ Academic and General Training. The Academic Modules assess whether a candidate is ready to study or train in the medium of English at an undergraduate or postgraduate level. Admission to undergraduate and postgraduate courses should be based on the results of these modules.

The General Training Modules emphasize basic survival skills in a broad social and educational context.

General Training is suitable for candidates who are going to English countries to complete their secondary education, to undertake work experience or training programs not at degree level, or for immigration purposes to Australia, Canada and New Zealand.

Candidates are tested in listening, reading, writing and speaking. All candidates take the same listening and speaking modules. There is a choice of reading and writing modules _ Academic or General Training.

The first three modules _ listening reading and writing must be completed in one day. No break is given between the three modules. the speaking module may be taken, at the discretion of the test center, The complete test takes at total of 2 hours and 45 minutes.

All candidates who take The test are given a report on their English language ability which places them on a 9 band scale according to ability. The report, contains five scores, one for each of the modules and an overall score the report also gives a brief description of the candidate's level, which is normally valid for two years.

Results are available within two weeks of the test and the candidate will receive only one copy of their test results but additional copies can be sent direct to receiving institutions .

Candidates are not allowed to repeat the test within ninety days at any center.
 

 

همه چیز درباره تافل

 

تافل یک آزمون جـامع زبان انگلیسی است که بـرای ورود به بیش از 4400 کالج و دانشگاه در ایالات متحده و کانادا، و دیـگر بخشهـای جهان، مورد نیـاز می‌باشد. همچنیـن خارجیانی که دارای مشاغل حرفه‌ای می‌باشند، بـرای ادامه فعالیتهای حرفه‌ایشان در آمریکا و کانادا مرتباً به یک رتبه تافل نیاز دارند.

 

تافل کتبی و کامپیوتری

از سال 1968 تا 1998، آزمون تافل فقط به صورت کتبی برگزار می‌شد. شرکت کنندگان پاسخ‌هایشان را روی یک برگه با مداد علامت می‌زدند. در سال 1998 ETC كه آزمون تافل را تهیه می‌کند و Sylvan Learning Systems که برگزاری نسخه کامپیوتری تافل را بر عهده دارد، برای اولین بار این آزمون را به صورت کامپیوتری عرضه کردند.

علاوه بر این دو نسخه (کتبی و کامپیوتری)، قرار است یک آزمون کاملاً جدید نیز در آینده نزدیک ارائه شود. این آزمون جدید تفاوتهای زیادی با دو نسخه موجود خواهد داشت. از آن جمله می‌توان به اضافه شدن بخش «Speaking» اشاره كرد. از آنجایی که این بخش تاکنون در تافل مورد سنجش قرار نگرفته است، می‌توانیم انتظار تغییرات بزرگی را در ساختار این آزمون داشته باشیم.

 

آزمون کتبی تافل (PBT)

تافل کتبی یک آزمون زمانبندی شده است که از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 

1- بخش شنیداری

50 پرسش

35 دقیقه

2- بخش ساختار و نگارش

40 پرسش

25 دقیقه

3- درک مطلب

50 پرسش

55 دقیقه

 

بخش شنیداری. این بخش از تافل توانایی شما را در درک مکالمه‌های انگلیسی آمریکایی مورد سنجش قرار می‌دهد. این بخش خود به سه قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول این بخش (Part A) شامل مکالمه‌هایی کوتاه می‌باشد که بین دو نفر صورت می‌گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه، مطرح می‌شود.

در قسمت دوم (Part B) مکالمه‌های گسترده‌تری بین دو یا چند نفر انجام می‌شود و قسمت سوم (Part C) نیز دربرگیرنده نطق‌ها و سخنرانی‌هایی است که بیشتر حول و حوش موضوعات دانشگاهی و آکادمیک می‌باشد.

بخش ساختار و نگارش. این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می‌گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی شما در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده‌اند. در دسته اول سؤالات (ساختار یا Structure) شما باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهید. این دسته از سؤالات از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و شما باید گزینه‌ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل می‌کند، انتخاب کنید. در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم شما با جملات کاملی روبرو می‌شوید که زیر چهار تا از کلمات آنها خط کشیده شده است و شما باید کلمه یا عبارت نادرست را شناسایی کنید.

درک مطلب. مهارت کافی در درک متون انگلیسی و نیز دایره لغات خوب، کلید موفقیت در همه بخشهای تافل محسوب می‌شود، اما در این بخش این مهارتها بطور خاص مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه‌های علمی و دانشگاهی می‌باشد و به دنبال هر متن 10 پرسش مطرح می‌شود. همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسشها نیاز دارید در داخل متنها گنجانده شده است و شما نیاز به پیش‌زمینه علمی خاصی ندارید.

 

آزمون کامپیوتری تافل (CBT)

نسخه کامپیوتری آزمون تافل از بخشهای زیر تشکیل شده است:

 

1- بخش شنیداری

50-30 پرسش

60-40 دقیقه

2- ساختار

25-20 پرسش

20-15 دقیقه

3- درک مطلب

60-44 پرسش

90-70 دقیقه

4- بخش نوشتاری

1 انشاء

30 دقیقه

 

بخش شنیداری. بر خلاف آزمون کتبی، شما برای شنیدن از گوشی (headphone) استفاده می‌کنید. همچنیـن در آزمـون کامپیوتری علاوه بر صـدایی که می‌شنوید، یک تصویــر هم به نمـایش در می‌آید. به همراه هر پرسش گزینه‌هایی در صفحه نمایش داده می‌شوند که بجای
 حروف (C) ،(B) ،(A) و (D)، کنار هر گزینه یک بیضی [
] دیده می‌شود و شما باید روی پاسخ(های) صحیح کلیک کنید.

در آزمون کامپیوتری تافل گاهی بیش از یک پاسخ صحیح وجود دارد. در چنین حالتی به شما گفته می‌شود که چند پاسخ صحیح را باید انتخاب کنید.

این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهی است که البته کمی از تافل کتبی طولانی‌تر است. در قسمت دوم هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانیهای طولانی‌تری روبرو می‌شوید.

ساختار. این بخش آزمون تافل کامپیوتری، درست مانند تافل کتبی است، با این تفاوت که شما بجای علامت زدن با مداد روی کاغذ، با ماوس روی گزینه صحیح کلیک می‌کنید.

درک مطلب. در این بخش شما ابتدا متنی را می‌خوانید که معمولاً طولانی‌تر از آن است که همه آن در یک صفحه نمایش دیده شود. بنابراین شما مجبور خواهید بود از «نوار مرور» برای دیدن (یا مرور) بقیه متن استفاده کنید (تا زمانیکه «مرور» متن را تمام نکرده باشید، کامپیوتر پرسشها را در اختیار شما نمی‌گذارد). در این مرحله باید روی گزینه Proceed کلیک کنید. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه نمایش خواهید دید. در این مرحله شما می‌توانید با کلیک روی گزینه Prev به پرسش قبلی برگردید.

بخش نوشتاری. این بخش جدا از رتبه کلی شما گزارش می‌شود. بخش نوشتاری در حال حاضر در آزمون کامپیوتری تافل گنجانده شده است. این انشاء را هم می‌توان با قلم روی یک پاسخ‌نامه نوشت و هم می‌توان مستقیماً در کامپیوتر تایپ نمود. در این حالت می‌توانید از گزینه‌هایی مثل delete، paste، cut و... استفاده کنید.